המחקר מבוסס על נתוני כלל מבני המגורים בארץ, כולל מבנים ששטח הגג הזמין שלהם קטן יחסית (לרוב בניינים גבוהים). גם אם אין לבניין שלכם מספיק שטח גג כדי לאפשר לכל המשפחות לייצר חשמל לצריכה הפרטית שלהן, מרבית הסיכויים שיש מספיק שטח כדי לצמצם במידה ניכרת את עלות החשמל המשותפת של הלובי, התאורה ההיקפית והמעליות. לכו לדבר עם שאול מהוועד, ותבררו מהן האפשרויות לגג שלכם.
בעבר המדינה סבסדה ייצור חשמל סולארי והתחום היה רווחי בצורה יוצאת דופן. כיום הוא רק רווחי מאוד.
כשמדובר ברווח כספי מדהים לראות את יכולת ההתאגדות של הדיירים סביב מטרה משותפת. דוגמא נפוצה היא תמ"א 38 שיישומה כרוך בטרחה רבה עבור הדיירים ולעיתים גם ויתורים של ממש אך עדיין מצליחה לרתום את כולם בזכות הכדאיות הכלכלית שלה. הקמת מערכת פוטו-וולטאית הינה תהליך מהיר ופשוט הרבה יותר שאינו צפוי להעלות התנגדויות עקרוניות מצד הדיירים.
באופן טבעי הרגולציה תמיד תשאף לסגור את הפער בינה לבין הטכנולוגיה ששועטת קדימה. לא מעט מהחסמים שהיו קיימים בעבר הוסרו בתקופה האחרונה, כגון הצורך בהוצאת היתרי בניה, חובת תשלום הארנונה וניהול הספרים במס הכנסה. אומנם כיוון ההתקדמות חיובי, אך קיים מקום לשיפור נוסף בבירוקרטיה, במיוחד בכל הנוגע לחלוקת עודפי ייצור בבנייני מגורים משותפים. הוכח בעבר ששיפורים והקלות בבירוקרטיה מתרחשים כשיש ביקוש והתעניינות ציבורית מספיק גדולים
אם אתם נורא קשורים לפאנלים שלכם תוכלו לקפל אותם ולקחת אתכם לבית החדש כשתעברו, אבל זה לא הכרחי. כמו ששיפוץ הדירה מעלה את ערך הנכס, גם המערכת הפוטו-וולטאית צפויה לבוא לידי ביטוי בשווי הדירה שלכם כשתמכרו בעתיד.
כנראה שייקחו עוד כמה שנים עד שבאמת יתחילו העבודות בבניין ובשנים האלה תוכלו בינתיים לייצר חשמל ולהתחיל להחזיר את ההשקעה. רק תוודאו מול הקבלן שיחזיר את הפאנלים לגג בסוף השיפוץ, הרי גם בבניין המחודש אתם תרצו לחסוך כסף כל חודש.
היתרון הגדול של השקעה בייצור חשמל סולארי הוא רמת הוודאות הגבוהה שהשמש תמשיך להופיע כל יום מחדש והתקבולים מהמערכת בעקבותיה. לכן, ביחס להשקעות אחרות, מתן הלוואה להקמת מערכת פוטו-וולטאית כרוך בסיכון נמוך. גופים פיננסיים פרטיים עשויים לגלות עניין בהשקעות מסוג זה, בין אם במתן הלוואות נוחות או על ידי שותפות בפרויקטים. בנוסף, כיום מקדמת המדינה תכניות רבות בתחומי הדיור והשיכון בשכונות חלשות ברחבי הארץ, אשר מרביתן אינן מחזירות את ההשקעה בהן. באמצעות קרן ייעודית להקמת מערכות פוטו-וולטאיות, תוכל המדינה לעודד משקי בית בשכונות אלו להקים מערכות ובמקביל לשמור על הקרן מאוזנת באמצעות התקבולים החוזרים.
מחירי הפאנלים אומנם נמצאים במגמת ירידה אבל כל יום שהשמש פוגעת בגג הריק הוא אובדן של רווח אלטרנטיבי, ולכן יש להתחשב בשני הגורמים גם יחד. באשר לשיפורים עתידיים בניצולת, הדור הנוכחי של הפאנלים הגיע לבשלות טכנולוגית ומסחרית, וכמו עם כל טכנולוגיה, לא ניתן לדעת מתי תהיה פריצת דרך אשר תחליף אותה.
מצוין. כל עוד שטח הגג מפיק תועלת, בין אם זה גג ירוק, גג סולארי או סתם גג שיזוף ויוגה, המטרה הושגה. הצורך האמתי הוא לבחון מחדש את ערכו של משאב הטבע הקרוי "שטח שמש", וייתכן שהמסקנה עבור חלק מהבניינים תהיה שגג ירוק הוא אופציה כלכלית טובה יותר לחסכון בהוצאות הקניות. צריך לזכור שלכל גג מאפייניו הייחודיים וייתכן שבחלקם אין די מקום לפאנלים פוטו-וולטאים אבל לשימושים אחרים דווקא כן.
קיימות היום בארץ מספר חברות שפועלות בענף הפוטו-וולטאי. חשוב להדגיש שמיזם זה לא קשור, במישרין או בעקיפין, לאף גורם בתחום, והוא אינו ממומן ואינו נתמך על ידי אף גוף פרטי או ציבורי. המידע שמובא באתר זה הוא פרי עמל של עבודת מחקר אקדמית שנכתבה במסגרת תואר מוסמך באוניברסיטה העברית והממצאים בה מהימנים וחפים מאינטרסים. ייתכן שרבים בענף הפוטו-וולטאי בארץ יאמצו את הרעיון ואת ממצאי העבודה. אחרים עשויים לנסות לנגח אותה, לערער על אופן ניתוח הנתונים או להציג פרשנות אחרת – הכל מתקבל בברכה, ואם מיזם זה הצליח ליצור שיח ציבורי סביב משאב הטבע שקרוי "שטח שמש" אז מטרתו הושגה.
כאמור, מיזם זה אינו שיווקי ואין לו קשר עם או מידע על חברות הפועלות בענף. לשם כך ניתן להיעזר בגוגל.