התחממות גלובאלית ושינויי אקלים

אירועי מזג אוויר קיצוניים נעשו עניין שבשגרה – כל שנה שוברת את השיא של קודמתה ובקצב הזה מים יכסו לנו את הגג במקום פאנלים סולאריים. לכולנו יש הרבה מה להפסיד משינויי האקלים ולכן מדינות העולם הציבו יעד משותף להפחתת פליטות גזי חממה, שהגורם הגדול ביותר להיווצרותם הוא שריפת דלקים לייצור אנרגיה. היום כבר ברור לכולם שקיימות דרכים רבות להפיק חשמל נקי ולא מזהם. אומנם טורבינת רוח ענקית כנראה שלא נוכל להתקין על הבית, אבל פאנלים פוטו-וולטאים הם הטכנולוגיה האידיאלית לבתים שלנו, ובעזרתם נמנע פליטה של מאות אלפי טונות של CO2 מזיק לאטמוספרה. הגיע הזמן לקחת את האכפתיות לסביבה צעד אחד מעבר למחזור בקבוקי שתייה פעם בשבוע במיכל ברחוב. ייצור חשמל נקי על הגג היא הדרך האמתית שבה גם אנחנו נוכל לקחת חלק בבלימת שינויי האקלים ולגרום לנכדים שלנו לא לשנוא אותנו כשיגדלו.

זיהום אוויר

אבל נאמר שהנכדים לא מעניינים אתכם, אתם חיים את הרגע ואוהבים ליהנות, לצאת ולבלות בחוץ. רב הכיף קורה מחוץ לבית, ברחובות, בפארקים ובאוויר הפתוח והלא כל כך נקי. כל שנה מתים בישראל מעל 2,500 איש ממחלות הקשורות בזיהום אוויר. ארובות תחנות הכח פולטות לאוויר חומרים מזיקים רבים שאנחנו נושמים ומשפיעים על הבריאות היום יומית שלנו. אם חושבים על כמות ההרוגים מתאונות דרכים ופעולות טרור בשנה החולפת מבינים די מהר שהסכנה של זיהום האוויר גדולה הרבה יותר משניהם גם יחד, והיא סביבנו כל הזמן. אבל את זה ניתן לשנות, על ידי כך שנגרום לאוויר שלנו להיות נקי יותר ומזיק פחות, כדי שנוכל להמשיך לבלות בחוץ וליהנות מהחיים.

לקריאה נוספת אודות הפחתת זיהום האוויר - פרק 4.2 בעבודת המחקר.

שטחים פתוחים

שטחים פתוחים הם משאב בחוסר במדינה קטנה כמו שלנו והחשיבות שלהם רבה: שמירה על המגוון הביולוגי, הגדלת כמות המים המחלחלים למי התהום, הקטנת ההתחממות והפחתת זיהום האוויר. הישראלים אוהבים לצאת אל הטבע אבל גם אוהבים להשתמש בו למטרות אחרות לגמרי כמו בינוי, סלילה וגם לצורכי אנרגיה כמו הקמת שדות סולאריים. מרבית השדות הסולאריים מצויים רחוק מאתנו בנגב, אבל גם בדרום הארץ השטחים הפתוחים אינם מצויים בשפע וערכם האקולוגי גבוה. ייצור חשמל סולארי על גגות מבנים קיימים במקום על הקרקע ישמור על השטחים הפתוחים של ארצנו כפי שהם אמורים להיות: פתוחים.

לקריאה נוספת אודות שימור שטחים פתוחים - פרק 4.3 בעבודת המחקר.