ממצאים

מיזם מהפכת הגגות הסולאריים מבוסס על עבודת מחקר אקדמית שהציבה כמטרה למצוא כמה חשמל סולארי יכולים לייצר יחד משקי הבית בארץ. התוצאה מפתיעה: מעל 20.4 אלף ג'יגה וואט שעה (GWh) של חשמל נקי, ובמילים אחרות, שליש מכלל הצריכה של המדינה, זהו הפוטנציאל של גגות מבני המגורים שלנו. וזאת מבלי לקחת בחשבון את פוטנציאל גגות מבני התעשייה, המסחר והמבנים הציבוריים בארץ. לא השמיים הם הגבול – השמש היא הגבול.

חשוב לציין שתחת הסדרת ייצור החשמל הנוכחית, לא קיים תמריץ עבור משקי הבית לייצר חשמל מעבר לרמת הצריכה העצמית שלהם, לכן המחקר הניח שטחי גגות שיישארו ריקים, פשוט כי אין כדאיות לפתח אותם בשלב זה. בשל כך, הפוטנציאל הריאלי שיכול להיות מיוצר על גגות מבני מגורים הינו 27% מצריכת החשמל של המדינה. כמו כן, יש לזכור שהמחקר מציג פוטנציאל תיאורטי בלבד, היות ויכולתה של רשת החשמל לקלוט כמויות גדולות של חשמל סולארי נבנית בהדרגה ודורשת גיבוי לשעות בהן השמש אינה זמינה.

לקריאה נוספת אודות ממצאי הפוטנציאל ראו פרק 2.6 בעבודת המחקר.


רגולציה

בשנים האחרונות התהליכים הבירוקרטים סביב הקמת מערכות פוטו-וולטאיות ביתיות השתפרו פלאים – החל מביטול הצורך בהוצאת היתרי בניה, פטור מתשלום ארנונה, פטור מרישום לצורכי מע"מ, ולאחרונה, החלטת הכנסת על מתן פטור ממס הכנסה. כל אלה הקלו באופן ניכר את הפיכתו של צרכן החשמל הישראלי ליצרן חשמל סולארי גאה.

אולם בבנייני מגורים משותפים, המכשול הבירוקרטי דווקא אינו בשלב הקמת המערכת וייצור החשמל, אלא באופן חלוקת קרדיט החשמל בין הדיירים. ההסדרה הנוכחית אומנם מאפשרת ייצור חשמל בבנייני מגורים משותפים, וכיום ישנם בארץ בניינים שכבר עושים זאת, אך נדרש לטייב את מנגנון חלוקת הקרדיט שנצבר תחת חשבון ועד הבית, כך שיחולק בצורה נוחה וכלכלית בין יתר חשבונות החשמל של הדיירים.

להרחבה על חלוקת עודפי חשמל בבנייני מגורים משותפים - בקישור הבא.


משאב הטבע

לפעמים רעיונות טובים תלויים לנו מעל הראש כמו נורה שמסמנת המצאה חשובה, כך הוא משאב הטבע של השמש. הגיע הזמן לבצע שינוי תפיסתי: השמש שווה כסף. ליתר דיוק, מה ששווה כסף הוא "שטח השמש", החלק הפנוי של הגגות שלנו שחשוף לשמש במשך שעות היום. עד כה הגגות שלנו נוצלו באופן חלקי בלבד או כלל לא, אך ברגע שנכיר בערכם של שטחי השמש כנכס שמניב תשואה ומקטין זיהום, המהפכה תצא לדרך. לשם כך דרוש להסדיר את הזכויות הקנייניות על שטחי השמש, במיוחד בבנייני מגורים משותפים, ולייצר מנגנונים אשר יקלו על ניצולם עבור כל שכבות האוכלוסייה. יתרון נוסף של משאב השמש הוא בחוסר היכולת של גורם יחיד בעל כח להשתלט עליו על חשבונם של אחרים, למעשה מדובר באחד ממשאבי הטבע המחולקים בצורה הכי שוויונית בין אזרחי המדינה.

לקריאה נוספת אודות משאב הטבע ראו פרק 6.1 בעבודת המחקר


מבט אל העתיד

התלות של כולנו בחשמל שוברת שיאים בכל שנה מחדש והיא צפויה להמשיך לגדול בעתיד הנראה לעין. כנראה שמקורות האנרגיה הישנים עליהם הסתמכנו עד כה לא יצליחו לספק את מלוא הצרכים שלנו בעתיד, ובמקביל השאיפה להתקדם למקורות נקיים ובטוחים יותר, מובילים את מדינת ישראל לכיוון ברור ובהיר כשמש. שילובן של מערכות פוטו-וולטאיות בהיקפים ארציים אומנם תדרוש תכנון ארוך טווח והסתגלות הדרגתית של רשת החשמל, אך תחילתה של המהפכה היא בלתי נמנעת.

על מכוניות מעופפות כבר ויתרנו, אבל רכבים חשמליים צפויים להפוך לנפוצים יותר בעשור הקרוב וייצור האנרגיה להנעתם על גג הבית, במקום בשאיבה מתחנת הדלק, הוא רק עניין של זמן. החיסכון בהוצאות הדלק לרכב הוא רק חלק ממה שטומן העתיד, עלייתן של האנרגיות המתחדשות סוללת את הדרך לפתרונות אגירת חשמל חדשים כמו סוללות ביתיות שימשיכו לספק חשמל סולארי גם בלילה ובזמן עננות, ויאפשרו למשק הבית להמשיך לצרוך חשמל גם ללא רשת החשמל בזמנים של שלג, סופות או שיאי ביקוש בקיץ. שילובן של טכנולוגיות חדשות אלה בחיינו דורש תשתית מפותחת של פאנלים פוטו-וולטאים על גגות מבני המגורים שלנו ומעבר לייצר חשמל באופן עצמי, ומכאן חשיבותה של מהפכת הגגות הסולאריים.

לקריאה נוספת אודות העתיד הסולארי ראו פרק 5.7 בעבודת המחקר.