הרעיון

תשכחו מגז טבעי, פוספטים וים המלח. השמש היא משאב הטבע הגדול והחשוב ביותר שיש לנו. היא לא נגמרת, לא מזהמת ואפשר לסמוך עליה שתהיה שם גם מחר בבוקר. למרות זאת, עד עכשיו התרכזנו בניצול יתר משאבי הטבע של ארצנו, וקרינת השמש החזקה שמדינתנו שופעת בה, נשארה מאחור ונוצלה באופן חלקי בלבד.

כמו עם כל משאב טבע, דרושה טכנולוגיה יעילה וזולה כדי להפיק ממנו תועלת, וגם מודעות לערך שלו. בשנים האחרונות השתכללה היכולת לייצר חשמל נקי בעלויות נמוכות הביאה את הטכנולוגיה הפוטו-וולטאית לשימוש הולך וגדל במרבית מדינות העולם, אשר חלקן בעלות מספר ימים שמשיים קטן משמעותית משלנו. היתרון העיקרי של משאב השמש על פני יתר אוצרות הטבע של ישראל הוא הפיזור השוויוני שלו בין התושבים והיכולת של משקי הבית לנצלו באופן עצמאי. אבל זה לא הכל, התועלת הכלכלית של ניצול קרינת השמש בישראל נאמדת במעל שני מיליארדי שקלים מדי שנה, וזה רק מקרני השמש שפוגעות בגגות הבתים שלנו, ללא מבני ציבור, תעשיה ומסחר.


על המיזם

"מהפכת הגגות הסולאריים" הינו מיזם אישי, ללא כוונת רווח, שנועד לחשוף את הפוטנציאל שטמון בייצור חשמל סולארי על גגות מבני המגורים שלנו ואת הכדאיות הפרטית למשקי הבית הישראלים. בשנים האחרונות הוסרו חסמים בירוקרטים רבים בתחום אשר מקלים על תהליך הקמת המערכות, וחשיבותו של המיזם הינו בהנגשת המידע למשקי הבית, ויצירת מודעות לקיומה של אלטרנטיבה נקייה וכלכלית יותר. המיזם מבוסס על עבודת מחקר אקדמית והוא אינו קשור לגוף פרטי, עסקי או ציבורי כלשהו.


אנרגיות מתחדשות

מרבית החשמל בארץ מיוצר משריפת דלקים. רק כ-3% ממנו מגיע ממקורות אנרגיה מתחדשים. על אף שקיימים יעדים לאומיים גבוהים וברורים לשילובן של אנרגיות מתחדשות ברשת החשמל הארצית, הממשלה מתקשה ליישם את מדיניותה זה מספר שנים. מסתבר שלמרות שכולם רוצים אנרגיה נקייה ולא מזהמת, לא כל כך פשוט להקצות את השטחים לכך. לא רק במרכז הארץ קיימת מצוקת קרקעות - שטחים פתוחים שלא נמצאים בשימוש הם משאב שלא פשוט למצוא במדינה קטנה כמו שלנו, והמעטים שכן זמינים הם רחוקים מדי, מרוכזים מדי יחד או דורשים הון רב מדי לפיתוחם. למזלנו, יש פתרון.

ההבנה שהנגב לא יפתור לנו את בעיית האנרגיות המתחדשות מובילה לפתרון יצירתי וקרוב יותר. אם נחשוב על זה, קיימים המון שטחים בארץ שהם אידיאלים לייצור חשמל מהשמש והם אפילו בבעלותנו. מרבית השטחים הבנויים בארץ הם מבני מגורים שהגגות שלהם חשופים לשמש מדי יום ללא שימוש מיוחד (למעט דודי שמש מזדמנים). אנחנו הישראלים לא אוהבים לצאת פראיירים – וכמו שלמדנו להשכיר את החניה שלנו בתל אביב לאחרים בשעות שאנחנו בעבודה, נוכל גם להפיק רווח מהגגות שלנו לאורך כל שעות היום באמצעות טכנולוגיה פשוטה וזמינה.

לקריאה נוספת אודות החסמים לאנרגיות מתחדשות בארץ - פרק 1.3 בעבודה הכתובה.


הטכנולוגיה

הטכנולוגיה הפוטו-וולטאית ממירה קרני אור לחשמל באמצעות מערכת המורכבת ממספר לוחות (פאנלים) המחוברים לרשת החשמל ומזינים אותה כשהם באים במגע עם קרני השמש. בשני העשורים האחרונים חלה ירידה ניכרת בעלויות התאים הפוטו-וולטאים כתוצאה משיפורים טכנולוגיים בייצור התאים, גידול בביקוש ומעבר לייצור מסחרי בהיקפים גלובאליים. מאז שנת 2009 בלבד ירדו מחירי התאים הפוטו וולטאים ב-75% וקיים צפי מבוסס להמשך הירידה בשנים הקרובות. לאור הירידה בעלויות הרכישה של המערכות, בוטלה בשנת 2013 ההסדרה התעריפית אשר סבסדה את ייצור החשמל הסולארי. מרבית היצרנים בענף מעניקים אחריות של 25 שנים על הפאנלים, אך גם מעבר לתקופה זו הם צפויים להמשיך לפעול ולכן המחקר התייחס לתקופת זמן של 30 שנים.


מי אנחנו

למעשה, אין אנחנו – יש אני. סטודנט לשעבר למנהל עסקים וסביבה שחקר את התחום במסגרת לימודי המוסמך והחליט לפרסם את הממצאים ולהנגיש את מידע האקדמי.

שוטטתם באתר, קראתם את המחקר ועדיין נותרתם עם שאלות? צרו קשר – rooftop.reform@gmail.com